• امروز پنج شنبه سیزدهم آذر 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سامانه سجنا

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

وقف مشارکتی فرصتی ارزشمند برای ترویج احسان ماندگار وقف در کهگیلویه و بویراحمد

وقف مشارکتی فرصتی ارزشمند برای ترویج احسان ماندگار وقف در کهگیلویه و بویراحمد

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف وامورخیریه استان کهگیلویه وبویراحمد ، ترویج فرهنگ سنت حسنه ایجاد وقف جمعی را حرکتی ارزشمند و بستری مناسب برای مشارکت بیشتر مردم دانست.

 پنج شنبه 1 آبان 1399   24  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد، حجت‌الاسلام قاسم مومنی‌شاد گفت: وقف در جامعه اسلامی باید به یک فرهنگ فراگیر تبدیل شود و برای این مهم، نیاز به بسیج همگانی تمام اقشار جامعه وجود دارد.

وی با بیان اینکه اماکن وقفی میراثی ماندگار و جزء باقیات وصالحات محسوب می‌شوند افزود: با توسعه و نهادینه شدن فرهنگ وقف و ایجاد نگرش صحیح به این سنت حسنه شاهد کاهش فقر در جامعه خواهیم بود.

معاون فرهنگی اجتناعی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد افزود: فرهنگ وقف همانند سایر موضوعات فرهنگی، دینی، اجتماعی و اقتصادی برای وارد شدن به قلمرو هنجاری جامعه و تبدیل شدن به فرهنگی فراگیر نیازمند تشریح، تبلیغ، بسترسازی، تمهید مقدمات و شرایط اجرایی مناسب و متناسب با نیازهای روز جامعه است.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه وبویراحمد به شرایط جامعه اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی امروز شاید بصورت تکی نشود موقوفه‌ای ایجاد کرد اما اقشار مختلف مردم و طوایف با هم و به صورت گروهی وقفی را در جهت رفع نیازمندی های جامعه یا طایفه خود ایجاد کنند که این نوع وقف در استان قابل اجرا هست .

حجت‌الاسلام مومنی شاد به هزینه‌های سرسام آور ازدواج که بعضا سودی جز به زحمت انداختن عروس و داماد ندارد اشاره کرد و گفت: ایلات، طوایف و اقشار مختلف مردم می‌توانند با ایجاد موقوفه جمعی به ازدواج جوانان طایفه خویش کمک کنند و گامی ارزشمند در جهت کمک به همنوعان خویش بردارند.

وی افزود: متاسفانه در مراسم‌های فاتحه‌خوانی نیز هزینه‌های گزافی صرف می‌شود که سودی برای میت بعضا ندارد که می توان چنین هزینه پ‌هایی یا اموال میت را درجهت ایجاد وقف برای رفع نیازهای طایفه خود و کارهای عام المنفعه که سودمعنوی مادام العمر به حساب میت مطابق آیات و روایات عائد خواهد شد صرف کرد.

مومنی شاد با بیان اینکه وقف جمعی‌، امتیاز داشتن یک موقوفه را به میان تمام خانواده‌ها می‌برد، گفت: امروز به وسیله وقف جمعی همه می‌توانند واقف باشند و وقف نیز دیگر در خصوص متمکنین نیست و ثواب وقف می‌تواند در اختیار همه قرار گیرد.

معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد در پایان بر لزوم همت و اهتمام رسانه‌های جمعی جهت ترویج و گسترش فرهنگ وقف جمعی در جامعه تأکید کرد و گفت: باید همگان دست به دست هم دهند و فرهنگ وقف جمعی و فواید آن را از طریق تریبون‌های نماز جمعه، فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و غیره برای مردم تبیین کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار