• امروز جمعه بیست و ششم شهریور 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سامانه سجنا

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

کاهش محرومیت ها با ترویج فرهنگ وقف در جامعه/درآمدزایی شهرستان بهمئی در موقوفات

کاهش محرومیت ها با ترویج فرهنگ وقف در جامعه/درآمدزایی شهرستان بهمئی در موقوفات

مسئول دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه شهر لیکک به تبیین جایگاه وقف و تشریح برنامه های این نهاد برای گرامیداشت دهه وقف پرداخت.

 جمعه 25 مهر 1399   127  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد، سید روح اله افسر ابتدا با گرامیداشت بازگشت پیکر مطهر شهید تازه تفحص شده بهمئی به آغوش مردم شهرستان،گفت: سلام و عرض ادب و احترام محضر مردم غیور بهمئی که روز گذشته استقبال شایسته ای از فرزند شهیدشان، این یوسف بازگشته به وطن داشتند.

افسر با گرامیداشت فرارسیدن دهه وقف ،تصریح کرد:خداوند در قرآن کریم سوره آل عمران ، آیه 92 می فرماید: هرگز به مقام نیکوکاران و خاصان نمی رسید، مگر آن که از آنچه دوست دارید در راه خدا انفاق کنید.

وی افزود:در قرآن آیه ای که بر وقف و احکام آن صراحت داشته باشد، وجود ندارد اما عناوینی مترادف همچون صدقه، خیر، انفاق، احسان و ... در قرآن آمده است و هر یک از این عناوین بر وقف صدق می کند، زیرا وقف هم صدقه است و به طور عموم هر آنچه که بر انجام کارهای نیکو و تشویق بدان دلالت داشته باشد، بر وقف نیز دلالت می کند.

مسئول دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی خاطرنشان کرد:رسول گرامی اسلامی (ص) فرمود: وقتی انسان بمیرد، عمل او قطع می شود، مگر از سه چیز، صدقه جاریه که شامل وقف هم می شود، علمی که از آن سود برده شود یا فرزندان صالحی که برای او دعا کنند.

افسر گفت:وقف آثار و فوائد بسیار دارد، از جمله اینکه باعث فقرزدایی در جامعه می شود ؛با گسترش فرهنگ وقف، می توان میزان محرومیت را در جامعه کاهش داد، زیرا وقف یکی از راه های توزیع مجدد درآمد است و با توزیع مجدد درآمد، سرمایه های جامعه در اختیار همگان قرار می گیرد و با بهره مندی همگان از امکانات رفاهی و اقتصادی، زمینه های تکامل در ابعاد فرهنگی و اجتماعی فراهم می شود.

وی افزود:سال قبل که در راستای خدمت به مردم شریف بهمئی، مسئولیت این اداره را عهده دار شدم، در همان قدم اول، سوگواره شعر آیینی به مناسب اربعین حسینی در امامزادگان دوسیدالله (ع) برگزار کردیم تا با توسل به امام حسین (ع) و امامزادگان جلیل القدر بهمئی، فعالیت های خودم را آغاز کرده باشم، این سوگواره که به صورت منطقه ای و با حضور شاعرانی از 3 استان برگزار شد، در کنار پیاده روی اربعین به سمت امامزادگان دوسیدالله (ع) و امامزاده بابا احمد (ع)، بازتاب کشوری داشت.

مسئول دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی تصریح کرد:بعد از آن بلافاصله جهت اقدامات فرهنگی در خصوص وقف و کار خیر، انجمن یاوران وقف را راه اندازی کردیم.

افسر گفت:با همکاری این انجمن در دهه وقف سال گذشته، نشست های تخصصی وقف با گروه های مختلف، زنگ وقف در مدارس و سایر فعالیت ها برگزار شد و نتیجه اینکه در یک سال گذشته بالاخره شهرستان بهمئی نیز دارای موقوفه درآمدزا شد.

وی ادامه داد:اولین موقوفه درآمدزا که شروع به ساخت گردید، موقوفه مرحومه سیده طوبی جویبار است که توسط خانواده ایشان وقف و در حال ساخت است.

افسر افزود: این موقوفه دارای سالن ورزشی ویژه بانوان، سالن نمایش، مغازه، حسینیه و منزل مسکونی خواهد شد و درآمد حاصل از آن طبق نیت واقف در امورات کمک هزینه ورزشی و درمانی خانواده های نیازمند، امورات فرهنگی و قرآنی، کمک به امامزادگان دوسیدالله (ع) و کمک به قبرستان شهر لیکک هزینه خواهد شد.

وی گفت:دومین موقوفه درآمدزایی که در یک سال گذشته شروع به ساخت شده است، موقوفه سیدی است که قرار است منزل مسکونی ساخته شود و نیت واقف بر امورات قرآنی است.

مسئول دفتر نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی تصریح کرد:از مردم فهیم شهرستان بهمئی تقاضامندیم جهت هرچه سریع تر ساخته شدن این موقوفات، با هر میزان که می توانند کمک کنند تا الگوی خوبی جهت ایجاد موقوفات بعدی شود.

افسر گفت:علاوه بر این، اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان بهمئی با توجه به شیوع بیماری کرونا، اقدام به ضدعفونی امامزادگان کرده و با همکاری مردم و خیرین، 4800 عدد ماسک در سطح شهرستان تولید و توزیع کردیم.

وی افزود:در راستای فرهنگ سازی کار خیر، ابتدا مسابقه شعر همدلی و پس از آن شب شعر مجازی با عنوان ضیافت همدلی با حضور 9 شاعر مطرح کشوری از 9 استان برگزار کردیم که نمونه آن با چنین کیفیتی در کل کشور برگزار نشده است و ماحصل این فعالیت ها منجر به جمع آوری کمک های مردمی و توزیع بیش از 300 بسته غذایی در میان خانواده هایی شد که سرپرست آنها به علت شیوع بیماری کرونا بیکار شده بودند.

افسر خاطرنشان کرد:در ایام کرونا سایر فعالیت های فرهنگی نیز تعطیل نشد، به طور مثال برگزاری کاروان شادی نیمه شعبان و توزیع بسته های فرهنگی در میان مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی اجرایی شد.

وی گفت:برگزاری مسابقه دهه کرامت و اهدا جوایز نقدی، برگزاری برنامه های فرهنگی به صورت مجازی به مناسبت دهه کرامت، عید غدیر و در طول تابستان تحت عنوان طرح نشاط معنوی، دیگر برنامه ای بود که توسط این اداره به تنهایی اجراگردید.

افسر ادامه داد:مسابقه عید غدیر، کاروان دهه کرامت، کاروان غدیر و غیره، سایر برنامه های مشارکتی بودند که ما نیز در آن حضور فعال داشتیم.

وی افزود:جا دارد از همین تریبون بابت همکاری های دفتر امام جمعه ، فرمانداری، بنیاد شهید، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، دادگستری، شهرداری، ادارات تبلیغات اسلامی، ثبت اسناد، میراث فرهنگی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهزیستی، جهادکشاورزی و هیئت امنای امامزادگان و مساجد، هیئت های مذهبی و همکاران در اداره و انجمن یاوران وقف، کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.

افسر در پایان با بیان بیت شعر" نام نیکو گر بماند ز آدمی/به کاز او ماند سرای زرنگار"، گفت:امیدواریم با حمایت شما مردم ولایت مدار و همیشه در صحنه بهمئی، بتوانیم گام های موثرتری در راستای ترویج و توسعه فرهنگ وقف و کار خیر در این شهرستان برداریم تا نتیجه آن منجر به ارائه خدمات برای اهالی این منطقه محروم شود.

در حاشیه این سخنرانی به همت انجمن یاوران وقف و حمایت اوقاف و امور خیریه شهرستان بهمئی، نمایشگاه دهه وقف و توزیع ماسک رایگان بین نمازگزاران صورت گرفت.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار