• امروز جمعه بیست و ششم شهریور 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سامانه سجنا

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

بزودی مدیریت و نظارت امامزاده سیدمحمود(محمید)(ع) در اختیار اداره اوقاف قرار میگیرد

بزودی مدیریت و نظارت امامزاده سیدمحمود(محمید)(ع) در اختیار اداره اوقاف قرار میگیرد

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه نظارت و مدیریت بقاع از وظایف ذاتی اوقاف است گفت: بزودی مدیریت و نظارت امامزاده سید محمید در اختیار اداره اوقاف قرار میگیرد. قبادپور تصریح کرد: اوقاف به عنوان یک نهاد فرهنگی با بهره گیری از ظرفیت بقاع متبرکه می تواند زمنیه شکل گیری یک نظام هنجاری گسترده را فراهم سازد که رسیدن به این هدف مهم همدلی و همراهی مسئولین ارشد وتعامل دیگر نهادهای فرهنگی را می طلبد.

 سه شنبه 22 تیر 1395   910  0      

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه نظارت و مدیریت بقاع از وظایف ذاتی اوقاف است گفت: بزودی مدیریت و نظارت امامزاده سید محمید در اختیار اداره اوقاف قرار میگیرد. قبادپور تصریح کرد: اوقاف به عنوان یک نهاد فرهنگی با بهره گیری از ظرفیت بقاع متبرکه می تواند زمنیه شکل گیری هر جه بیشتر دعا و توسل به اهل بیت علیهم السلام گردد
سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه نظارت و مدیریت بقاع از وظایف ذاتی اوقاف است گفت: بزودی مدیریت و نظارت امامزاده سید محمید در اختیار اداره اوقاف قرار میگیرد. قبادپور تصریح کرد: اوقاف به عنوان یک نهاد فرهنگی با بهره گیری از ظرفیت بقاع متبرکه می تواند زمنیه شکل گیری یک نظام هنجاری گسترده را فراهم سازد که رسیدن به این هدف مهم همدلی و همراهی مسئولین ارشد وتعامل دیگر نهادهای فرهنگی را می طلبد.
به گزارش امید مردم، وی توجه به ظرفیت عظیم بقاع متبرکه در امور تعلیم دین و معرفت را بسیار حائز اهمیت دانست و عنوان کرد: فرهنگ سازی برای یک زندگی اخلاقی سرشار از آرامش و حاکمیت ارزشها و نهادینه کردن فرهنگ وتمدن ناب اسلامی با برنامه ریزی دقیق و بهره گیری از پتانسیل بقاع متبرکه امکانپذیر می باشد.
سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه کهگیلویه افزود: به سبب ارادت و اعتقادات قلبی دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت بقاع و اماکن مقدس همواره به عنوان یک جایگاه کلیدی آموزش و اخلاق ومعنویت در جامعه مطرح بوده اند. وی گفت: برپاداشتن و حفظ این اماکن متبرکه علاوه بر حفظ یاد و نام پیشوایان عترت و طهارت باعث گسترش و تعمیق آموزه های دینی و تهذیب دل و روح پیروان ولایت و امامت می شود. قبادپور این اماکن را یادگار مجسم خط سبز رسالت و ولایت در طول تاریخ ذکر کرد و بیان نمود: این اماکن و مساجد ضامن تقویت و پایداری دین، مایه خیر و برکت جامعه، محل تجمع و پناهگاهی جهت بندگان مخلص خدا و جایگاه طرح و حل مشکلات مردم است. وی افزود: مساجد و امامزادگان به عنوان مکان عبادات جمعی باعث حفظ طراوت فرهنگی جامعه و نمایش قدرت و وحدت و یکپارچگی در جامعه اسلامی می شود.
اوقاف و امورخیریه،تنها نهاد شهرستان که در یک ساختمان استیجاری مستقر است
سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه کهگیلویه عنوان کرد: اعتبارات شهرستان به هیچوجه جوابگوی نیاز نیست و به همین علت با مشکلات زیادی مواجهه میباشیم، بطوری که اداره اوقاف کهگیلویه تنها نهاد این شهرستان است که در یک ساختمان استیجاری مستقر است و هر ساله خانه به دوش این محله و آن محله است و بعضا برای پرداخت اجاره بها نیز با مشکل مواجهه است.
وی با بیان اینکه این مسئله برای یک  نهاد فرهنگی اصلا وجهه خوبی ندارد،افزود:برای رفع این مشکل نیازمند همکاری مسئولین ارشد می باشیم که با پبگیریهای صورت گرفته و قول مساعد مدیر محترم اوقاف استان امیدواریم مشکل سکونت اوقاف کهگیلویه بزودی مرتفع گردد و از این خانه به دوشی نجات یابد.
اعتبارات جوابگوی نیازها نیست
سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کهگیلویه با اشاره به پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان جهت ساخت مصلا و ۳۰ میلیون تومان برای ساخت مسجد جامع شهرو ۴۰میلیون تومان جهت باسازی بقاع  ومساجد شهرستان اظهار داشت: ساخت زائر سرای امامزاده میرسالار با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد، قرارداد ساخت ضریح و کاشی کاری امامزاده نورالدین(ع)، تامین روشنایی مسیر امامزاده میرسالار(ع) با همت نماینده محترم کهگیلویه بزرگ سردار هاشمی و مدیر محترم شرکت برق شهرستان مهندس پرویزی، نصب اسکلت امامزاده بی بی شهادت دوریزگان، کاشی کاری صحن امامزاده آقامیر دهدشت با مبلغی بالغ بر ۱۴۰میلیون تومان که در مراحل پایانی است. خاکبرداری امامزاده پیرمحمود تنگ پیرزال وساخت سرویس بهداشتی امامزاده سلطان مهدی (ع)بخشی از کارهای انجام شده توسط اوقاف است.
وی نیمه کاره ماندن بتن ریزی سقف امامزاده امیرالمومنین فیلگاه و ساخت گنبد امامزاده عباس کلات دشمن زیاری را نیز ازدیگر پروژه های در دست اقدام عنوان کرد که به علت نبود اعتبارات لازم درحال حاضر تعطیل هستند. سرپرست اوقاف و امور خیریه شهرستان خاطرنشان کرد: ساختمان بقاع و مساجد شهرستان قدیمی و اکثر بقاع در مناطق کوهستانی می باشند  و بودجه و اعتبارات این شهرستان به هیچوجه پاسخگوی نیاز نیست که مسئولین باید توجه جدیتری به این موضوع داشته باشند.
 نقش وقف در تحقق عدالت اجتماعی
قبادپور در پاسخ به این سوال که با توجه به جایگاه خاص امامزاده سید محمید (محمود) در منطقه چه برنامه ای برای آینده آن دارید ،گفت: مطابق قانون و فرمایشات مقام معظم رهبری کلیه اماکن و بقاع متبرکه باید تحت نظارت و مدیریت اداره اوقاف باشند اما در مورد این امامزاده خاص اداره اوقاف تاکنون نظارتی نداشته و با پیگیری ها و رایزنی های صورت گرفته قرار است بزودی تحت نظارت و مدیریت اوقاف قرار بگیرد.
وی در ادامه نقش وقف در تحقق عدالت اجتماعی  را مهم و قابل تامل ذکر کرد و اظهار داشت: فقر نشانه ظلم است و بی تردید اگر در جامعه به عدالت رفتار شود هم ریشه فقر از بین خواهد رفت و هم  ازتجمیع ثروت در درست عده ای اندک جلوگیری خواهد شد و یکی از راه های این مهم به اجرا در آمدن عمل پسندیده و حسنه وقف و نهادینه کردن آن در جامعه است. قبادپور افزود: از آنجا که تحقق عدالت پیش زمینه بهره مندی آحاد جامعه از امکانات شایسته و در خور است و از طرفی در این برهه حساس اعتبارات دولتی جوابگوی تامین خواسته های به حق مردم نیست ورود بخش خصوصی و احساس مسئولیت متقابل و عمومی می تواند بسیار راهگشا باشد. سرپرست اداره اوقاف کهگیلویه انفاق را نوعی سرمایه گذاری دانست که علاوه بر اینکه رفاه عمومی را برای جامعه به ارمغان خواهد آورد برای بانی آن نیز بازدهی چندین برابر در پی خواهد داشت. وی با اشاره  به فرمایشات مقام معظم رهبری و لزوم اقدام و عمل مناسب در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: نهادینه کردن و تببین نقش و ارزش عمل انفاق در جامعه راهی موثر برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است چرا که وقف در واقع تجارت بدون رباست. قبادپور افزود: در شهرستان کهگیلویه به دلیل پایین بودن سطح درآمد و بضاعت مالی مردم و مهاجرت بی رویه آنگونه که باید و شاید این کار پسندیده رونق ندارد اما ما با استفاده از تریبونهای مختلف و برگزاری همایش ها و جلسات با افرادی که بضاعت مالی بهتری دارند سعی در تبیین و احیای اهمیت وقف و انفاق داریم و امیدواریم با احیای فرهنگ وقف شاهد گسترش عدالت فرهنگی  و اجتماعی باشیم و با نهادینه کردن آن راه رشد و توسعه و سعادت جامعه مهیا شود.
پیشرفت فزیکی ۵۰ درصدی ساخت مسجد صاحب الزمان
وی با اعلام خبر کسب رتبه  اول اداره اوقاف شهرستان کهگیلویه در خصوص سنددار کردن مساجد و بقاع و همچنین رتبه اول جذب وقف در استان عنوان کرد: سهم شهرستان حدود ۱۰ سند بود که با تلاش و همت همه همکاران توانستیم کار سند دار کردن ۱۲ مسجد و بقاع را به اتمام برسانیم و با تلاشهای صورت گرفته ۱۲مورد  زمین وقفی در شهرستان جهت ساخت مساجد و حسینه داشتیم. سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کهگیلویه در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان اتمام پروژه ساخت مسجد  صاحب الزمان و چگونگی نظارت بر ۵ باب مغازه موقوفه آن گفت: با کمک هیئت امنای مسجد و امام جمعه محترم دهدشت ۵۰ درصد کار ساخت مسجد انجام شده که امیدواریم با کمک خیرین  و جذب اعتبارات دولتی بزودی به بهره برداری برسد. وی تصریح کرد: همانطور که قبلا گفتم اداره و مدیریت بقاع ، امامزادگان ، مساجد و موقوفات به عهده اداره اوقاف است اما در مورد موقوفات مسجد صاحب الزمان که ۵ باب مغازه می باشد تاکنون نظارتی  نداشته که با پیگیریهای صورت گرفته انشاالله این مشکل به زودی مرتفع میگردد.
اجرای برنامه در امامزاده‌های شاخص
قبادپور انجام کارهای فرهنگی را از دیگر وظایف این نهاد فرهنگی عنوان و ذکر کرد: درهمین راستا و به مناسبت اعیاد خاص سال برنامه های فرهنگی گوناگون متناسب با آن ایام از سوی اداره اوقاف در امامزادگان شاخص شهرستان اجرا می شود که برگزاری همایش کوهنوردی حرم تاحرم  به مناسب ولادت مولود کعبه و روز پدر با هزینه بالغ بر ۷ میلیون تومان و شرکت بیش از ۱۵۰۰ نفر از جمله همین برنامه ها بوده است.
برگزاری طرح آرامش بهاری باهدف خدمات رسانی به زائران و مسافران  نوروزی و ارتفای سطح بصیرت معرفت در جامعه، طرح نشاط و معنوی (اوقات فراغت تابستان)برگزاری همایش امامزاده میرسالار باهدف ایجاد همدلی بین سادات و امامزاده نور الدین، طرح تربیت حافظان و ثبت ۶۴۵ حافظ در سامانه  موقوفات، برگزاری سی و هشتمین دوره مسابقات قرآنی حفظ، ترتیل، قرائت و… با شرکت ۳۰۰ نفر از قاریان با حضورامیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی ومراسم اربعین سرور سالار شهیدان و پیاده روی حرم تاحرم از امامزاده یوسف سوق تا امامزاده عبدالله (پیر شهید) بلوط بنگان، سوگواره یاس نبوی (شهادت حضرت زهرا س) و تجلیل از هئیت امنا مساجد و معلمین عضو هئیت امنا در هفته معلم ، برگزاری محفل انس با قران در زندان شهرستان با حضور قاری برجسته مصری بخشی از عملکرد فرهنگی اداره اوقاف شهرستان کهگیلویه و بویر احمد بودکه قبادپور ذکر کرد و ابراز داشت: از آنجا که انجام کارهای فرهنگی هزینه بر و زمان بر است برای اجرای آنها و ارتقا و نشر فرهنگ جامعه می طلبد مسئولین امر در خصوص تخصیص اعتبارات به این بخش   و فعالان بخش فرهنگی نگاه ویژه ای داشته باشند.
وی ضمن تشکر از همراهی و مساعدت  مسئولین شهرستانی با اداره اوقاف اظهار امیدواری کرد، با تعامل مسئولین ارشد استانی بتوانند در جهت رشد و توسعه فرهنگ جامعه و افزایش رفاه عمومی گامی موثر بردارند.  
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار