• امروز چهارشنبه بیستم فروردین 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

سامانه سجنا

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

ضرورت توجه به اماكن مذهبي و بقاع متبركه براي توسعه گردشگري مذهبي

ضرورت توجه به اماكن مذهبي و بقاع متبركه براي توسعه گردشگري مذهبي

گره خوردگي مذهب و تعاليم ديني با انديشه و زندگي ايراني سبب شده كه از ديرباز بقاع متبركه مورد توجه مردم متدين ايران زمين و يكي از دلايل اقبال گردشگري مذهبي در ايران باشد.

 دوشنبه 27 آذر 1391   469  0      

كثرت وجود مساجد ، اماكن متبركه و امامزاده ها در كشور نيز به ظرفيتي در راستاي توسعه اين صنعت مبدل شده است.
پتانسيل هايي از اين دست به وفور در سرتاسرايران اسلامي يافت مي شود.
يكي از استان هاي مستعد در اين حوزه كهگيلويه وبويراحمد در جنوب غربي ايران است.
وجود حدود 296 بقعه متبركه در محدوده جغرافيايي اين استان حاكي از آن است كه كهگيلويه وبويراحمد مي تواند با معرفي و توسعه اين اماكن زمينه را در جهت جذب بيشتر گردشگر فراهم كند و به عنوان يكي از استان هاي پيش رو در اين حوزه معرفي شود.
بي بي حكيمه خاتون (س) ، امامزاده عبداله (ع) ، امامزاده مختار (ع) ، امامزاده محمود (ع)  ، امامزاده عسكر (ع) و امامزاده جعفر (ع) از جمله مهمترين بقاع متبركه  كهگيلويه و بويراحمد هستند كه سالانه پذيراي دوستداران اهل بيت (ع) از اقصي نقاط كشور هستند.
رئيس اداره بقاع متبركه اداره كل اوقاف و امورخيريه استان با بيان اينكه در سال 90 حدود 90 درصد از بقاع متبركه تحت پوشش اين اداره كل مرمت و بازسازي شدند گفت:  درمجموع بيش از 10 هزار متر مربع خاكبرداري به متراژ 8 هزار متر مربع فنداسيون در اين بقاع متبركه كار عمراني صورت گرفته است.
منصوري با اشاره به اينكه تاكنون 100 بقعه متبركه ساماندهي شده و در حال حاضر نيز 30 بقعه متبركه در دست مرمت و بهسازي است افزود: درآمد سالانه اين بقاع افزون بر ده ميليارد ريال است كه جوابگوي هزينه هاي بازسازي و توسعه آنها نيست.
وي علت اصلي روند طولاني و كند پيشرفت كارهاي عمراني برخي از بقاع را كمبود اعبتارات و صعب العبور بودن آن عنوان كرد وادامه داد: اعتبار مورد نياز در جهت بهسازي و ساماندهي برخي از امامزاده هاي صعب العبور نيز از منابع درآمدي ساير امامزاده ها تأمين مي شود.
وي افزود: يكي از برنامه هاي اين اداره كل در جهت تسريع در روند توسعه و عمران بقاع متبركه استان قرار دادن هيئت امنا براي آنان است.
اما يكي از مهمترين بقاع متبركه كهگيلويه وبويراحمد كه مورد توجه عام و خاص وسالانه پذيراي قريب به دو ميليون نفر از سراسر ايران و كشورهاي حوزه خليج فارس است ، حرم مطهر بي بي حكيمه خاتون(س) در يكصد كيلومتري شهرستان گچساران است.
بر اساس اسناد و روايات ، اين امامزاده شريفه فرزند بلافصل امام موسي كاظم (ع) هستند كه در سفر به ايران و به دنبال تعقيب دشمنان به دل كوه رفته و در آنجا پنهان شده اند و اكنون حرم مطهر ايشان در همين مكان در فاصله 81 كيلومتري ضلع شرقي روستاي بي بي حكيمه از توابع شهرستان گچساران حد فاصل بين گناوه به دوگنبدان در دامنه كوه زرد ميان تنگي عظيم قرار گرفته است.
حرم مطهر بي بي حكيمه خاتون در سال 1366 هجري شمسي تحت پوشش اداره كل اوقاف و امور خيريه استان قرار گرفت و از ابتداي سال 1372 ه .ش طرح جامع حرم مطهر توسط شركت مشاور با زير بناي 12750 متر مربع تهيه شد.
اين طرح جامع شامل حرم ، رواق هاي زائر سرا، بازار ،دفاتر مخابراتي ، سرويس هاي بهداشتي ، فضاي سبز ، درمانگاه ، دفاتر اداري و آشپزخانه است .
رئيس اداره اوقاف شهرستان گچساران با اشاره به اينكه تكميل طرح جامع حرم مطهر به اعتباري افزون بر 20 ميليارد ريال نيازمند است گفت:در سال گذشته قريب به 6 ميليارد ريال جهت ساخت و تكميل 1000 متر مربع از صحن حرم مطهر، ساخت وضوخانه و ...هزينه شده است.
نجيبي افزود: اين در حاليست كه درآمد سالانه اين حرم 4 ميليارد ريال است.
وي ادامه داد: با اعتباري در حدود 60 ميليارد ريال نيز مي توان طرح جامع را در حد نسبتاً خوبي تكميل كرد.
مديركل اوقاف وامور خيريه استان نيز بعد مسافت و افزايش هزينه ها و كاهش استقبال سرمايه گذاران ، كمبود ميزان اعتبارات و نبود موقوفات در اين زمينه را از جمله عوامل كندي ساخت و ساز در اين حرم و نحوه خدمات رساني به زوار عنوان كرد.
موسوي اعظم افزود: متأسفانه بحث موقوفات به خوبي در استان ترويج نشده و مورد استقبال قرار نگرفته است.
مهسا مراديان يكي از زائران حرم مطهر از شهرستان ساوه در گفتگو باخبرنگار واحد مركزي خبر با اشاره به ناشناخته بودن اين بانوي بزرگوار گفت: تاكنون در مورد اين بانو كه خواهر امام رضا (ع) هستند اطلاعي نداشتم.
وي افزود: به نظر مي رسد در جهت معرفي ابعاد شخصيتي و معنوي والاي اين بانو به دوستداران اهل بيت عصمت و طهارت (ع) و جذب گردشگر مذهبي اقدامات موثري صورت نگرفته است.
راحله عربلو دانشجوي جهان گردي نيز با انتقاد از جاده دسترسي به حرم مطهر گفت: جذب گردشگر مذهبي نيازمند توسعه امكانات و اقدامات گسترده است و تا اين اقدامات فراهم نشود هر چه هم گردشگر علاقمند باشد اما استقبال مطلوب صورت نخواهد گرفت.
وي افزود: با وجود استقبال گسترده زوار در فصل هاي گردشگرپذير متأسفانه هر ساله شاهد ايجاد ترافيك سنگين و بروز برخي تصادفات به دليل غير استاندارد بودن جاده و آسفالت ، نبود روشنايي، عرض كم جاده و وجود پيچ هاي تند و نبود علائم راهنمايي و هشداردهنده در برخي از تقاطع ها و پيچ ها هستيم.
محمد امين كوچك زاده در گفتگو با خبرنگار واحد مركزي خبر گفت:در حاليكه استان هاي خراسان و قم با گسترش امكانات و خدمات توانسته اند به عنوان قطب هاي اصلي گردشگري مذهبي در سطح ايران و جهان معرفي شدند اما استان ما با وجود بقعه متبركه اين بانوي بزرگوار هنوز نتوانسته است در گردشگري مذهبي حرفي براي گفتن داشته باشد.
وي با اشاره به آب و هواي گرم و خشك اين منطقه در فصل بهار و تابستان افزود: خدمات و امكانات ارائه شده در اين مكان در حد بسيار نامطلوب است.
محمد صادق زاده نيز با انتقاد از نامناسب بودن محيط اين حرم مطهر گفت: افزايش كمپينگ هاي اقامتي، پاركينگ ، سرويس هاي بهداشتي و ارتقاء امنيت تنها برخي از خواسته هاي زوار اين حرم مطهر است.
اما در حالي كه از يك سو نبود يا كمبود امكانات رفاهي در برخي بقاع مانع از جذب گردشگرشده است از سوي ديگر نبود يگان هاي حفاظتي و تجهيزات امنيتي در اكثر امامزاده ها سبب شده كه هر از چند گاهي نيزتخريب و يا سرقت از اماكن متبركه بر خروجي خبرگزاري ها و عناوين روزنامه ها قرار گرفته تا تريبوني براي تهديدات پتانسيل هاي گردشگري استان شود.
تخريب بقعه شاه رجب سرفارياب توسط سارقان و سرقت از امامزاده مختار ياسوج تنها برخي از اين عناوين هستند كه بايد مورد واكاوي و توجه ويژه مسئولين ذيربط قرار گيرد.
لازم به ذكر است ايجاد و تقويت زير ساختهاي گردشگري مذهبي همچون ساماندهي و ساخت اماكن اقامتي و زائرسرا ، دسترسي به راه و حمل ونقل مناسب و برنامه هاي فرهنگي در جهت معرفي اين بقاع متبركه نيازمند تدوين برنامه بلند مدتي است كه جز باهمت و تعامل سازمان اوقاف و امور خيريه و سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري امكان پذير نمي باشد.
برنامه اي كه نه تنها موجب زدودن ضعف ها، كاهش پراكندگي مسئوليت ها و افزايش سرعت عمل در بازسازي و ترميم بقاع متبركه مي شود بلكه مي تواند گام موثري در جهت ايجاد اشتغال ، توسعه گردشگري مذهبي و رونق اقتصادي استان شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار