اخبار استان

دوشنبه8آبان1402

10:24

آشنایی با بقعه متبرکه امامزاده جعفر علیه السلام شهرستان گچساران

بقعه متبرکه امامزاده جعفر(ع) در مجاورت جاده گچساران به بابامیدان در دشتی وسیع و روستایی به همین نام در ۲۰ کیلومتری شهرستان نفت خیز گچساران قرار گرفته است.

بقعه متبرکه امامزاده جعفر(ع) در مجاورت جاده گچساران به بابامیدان در دشتی وسیع و روستایی به همین نام در ۲۰ کیلومتری شهرستان نفت خیز گچساران قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد ،  بقعه متبرکه امامزاده جعفر علیه السلام به لحاظ موقعیت جغرافیایی آن در مسیر جاده گچساران به شیراز یکی از بهترین مکان هایی است که در طول شبانه روز زائران بسیاری دارد.
شجره نامه امامزاده به استناد اعتقادات محلی از اولاد و احفاد حضرت امام موسی کاظم (ع) است و امامزاده دارای کرامات زیادی است و مردم آن سامان به آن اعتقاد دارند و گاه شبانه روز برای ادای حاجت در این مکان بیتوته می کنند.
بنای قدیمی امام‌زاده جعفر علیه السلام شهرستان گچساران در  ابعاد ۴×۴ متر که تنها از یک واحد گنبد خانه که سقف آنرا با چوب و برگ درختان پوشش داده اند، احداث شده بود.
بنای جدید این حرم مطهر در سال ۱۳۷۷ هجری شمسی توسط اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد به طور کلی تخریب و طرح جامع آن در زمینی به مساحت حدودی  ۱۰۰۰ متر مربع با ابعاد ۱۲×۱۲ متر احداث شد که دارای یک شبستان ۶×۶ متر که بر فراز آن گنبدی بزرگ به ارتفاع ۶ متر قرار گرفته است، در ضلع غربی ساختمان یک زائر سرا به ابعاد ۶×۴ متر که بر روی آن دو گلدسته ۸ متری قرار گرفته است.
اکنون بنای جدید این بقعه متبرکه در زمینی معادل یک هکتار در ابعاد ۱۲×۱۲ متر با نقشه جامع مهندسی توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گچساران با مشارکت مردمی روستای مزبور تهیه و اجرا شد.
 مردم روستای امامزاده جعفر(ع) و سایر اقوام آن سامان برای این بارگاه منور احترام قائل هستند و با اعتقاد به پابوس آن مشرف می‌ شوند و مراسم مذهبی و دینی خود را در این مکان مقدس برگزار می‌ کنند.
 
این امام‌زاده دارای هیئت‌ امنای فعال است که نظارت و کنترل این بقعه متبرکه را برعهده دارند.
این مکان مقدس به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مسیر جاده گچساران به شیراز و مسیر راه کاروان راهیان نور یکی از بهترین مکان‌ هایی است که در طول شبانه‌ روز زائر زیادی دارد، ضمن اینکه از آنجایی‌ که این بقعه در خود روستای امامزاده جعفر واقع شده، دارای تمام امکانات رفاهی از جمله فضای سبز، سرویس بهداشتی، نانوایی، مغازه و... است.
همچنین از آنجایی‌ که این امام‌زاده از امامزادگان شاخص شهرستان گچساران است، طرح آرامش بهاری، یاس نبوی، ضیافت الهی، طرح تابستانه نشاط معنوی، بصیرت عاشورایی و همه مراسمات مذهبی در این بقعه شاخص شهرستان برگزار می‌ شود، ضمن اینکه سالانه رتبه دوم جذب گردشگر را در شهرستان کسب می‌ کند.