لوگوی اوقاف

گفتگو

بيشتر
حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه
حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه
روایت زائری که ۵۱ بار به پابوس بی‌بی حکیمه سلام الله علیها رفته/ عنایتی که خواهر امام رضا علیه السلام به زوار داشت حرم مطهر بی‌بی حکیمه در شهرستان گچساران مامن و پناهگاه زوار از تمامی ایران اسلامی و حتی خارج از کشور است و زائری هم هست که ۵۱ بار به پابوس بی‌بی حکیمه خاتون(س) رفته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد، حرم مطهر حضرت بی‌بی حکیمه(س) در شهرستان گچساران پذیرای خیل عظیم زائران و شیفتگان به اهل بیت عصمت و طهارت است و هستند کسانی که سال‌های سال است افتخار خدمت و زیارت به دختر موسی‌بن‌جعفر(ع) را دارند.
پرویز خلیجی یکی از کسانی است که سال‌هاست افتخار خدمت و زیارت حرم بی‌بی حکیمه(س) را دارد.
وی در گفت‌وگو با روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد خود را اینگونه معرفی می‌کند پرویز خلیجی فرزند محمدحسن متولد ۱۳۱۷ اصالتا اهل بندر دیلم استان بوشهر اما مدت‌ها است که ساکن بهبهان هستم.
علاوه بر خدمت‌رسانی به بقاع متبرکه یکی از باسابقه‌ترین خبرنگاران استان خوزستان و حتی کشور است فعالیت خبری خود را سال ۱۳۳۵ با روزنامه فریاد خوزستان چاپ اهواز به مدیریت مرحوم عبدالمجید وکیل‌زاده‌ابراهیمی آغاز و در حال حاضر با روزنامه طلوع فارس، جمهوری اسلامی و طلوع خوزستان همکاری می‌کند.
اولین سفرش به حرم بی‌بی حکیمه(س) را در سال ۱۳۴۶ انجام داده خودش در این باره می‌گوید: به همراه دوستم مرحوم حاج جواد شیدا سال ۴۶ با خودروی جیپ به حرم بی‌بی حکیمه مشرف شدیم آن زمان جاده حرم مطهر بسیار ناهموار بود و قابل مقایسه با سال‌های اخیر نیست طی این سال‌ها جاده توسعه پیدا کرده و آسفالت شده البته این جاده مربوط به شرکت نفت و گاز است و زوار بی‌بی حکیمه هم از آن استفاده می‌کنند.
خلیجی ادامه می‌دهد قبل از انقلاب، علما در شجره نامه بی‌بی حکیمه تردید داشتند من به کمک آیت‌الله سید محمدعلی سعادت بهبهانی شجره نامه را در جلد ۱۲ بحارالانوار پیدا کردیم و بعد از آن حرم حضرت بی‌بی حکیمه(س) رونق پیدا کرد البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های چشم‌گیری در حرم انجام گرفت و رضایت نسبی زوار فراهم شد اقدامات بعد از انقلاب قابل قیاس با گذشته نیست.حرم توسعه یافته و اسکان زائران این بانوی مکرمه بهتر شده است.

عضو سابق هیات امنای حرم بی‌بی حکیمه با اشاره به اینکه در گذشته هیچ گونه امکانات در حرم نبود گفت: با مساعدت شرکت نفت و گاز گچساران، حرم دارای آب و برق و گاز است، وضعیت سرویس بهداشتی نیز مطلوب شده است.
وی ادامه داد: بیش از ۲۰ سال عضو هیات امنای حرم بی‌بی حکیمه(س) بودم طی این سال‌ها با کمک خیرین خانه بهداشت احداث شد و در روستای مسجدی به‌نام امام جواد علیه السلام ساخته شد همچنین مرکز مخابراتی و اخباری حرم در سال ۱۳۶۵ با کمک مردم راه‌اندازی شد.
این زائر قدیمی حرم بی‌بی حکیمه که از سال ۱۳۴۶ تاکنون همه ساله به حرم مطهر مشرف می‌شود گفت: همه ساله برای زیارت حرم دختر موسی‌بن جعفر(ع) به گچساران سفر می‌کنم و حتی در سال چندین بار خدمت این بانوی بزرگوار می‌رسم ، اگر ۲ یا سه ماه طول بکشد و برای زیارت نروم خواب‌های متعددی می‌بینم.قبل از انقلاب هم که می‌آمدم ۱۳ روزی را می‌ماندم و بعد به بهبهان برمی‌گشتم در این سال‌ها شاهد شفا پیدا کردن کسانی بودم که به زیارت خواهر امام رضا(ع) می‌آمدند.
۱۵ فروردین سال ۷۱ نوجوانی ۱۱ ساله به‌نام امید ساکن خشت و کمارج حوزه کازرون استان فارس که از طفولیت معلول بود در حرم بی‌بی حکیمه(س) شفا یافت.سال ۸۳ نوجوان ۱۴ ساله‌ای به نام رضا ساکن برازجان که از ۹ سالگی بیماری شدید عصبی امانش را بریده بود شفا پیدا کرد و من خودم شاهد شفا پیدا کردن این عزیزان در حرم مطهر حضرت بی‌بی حکیمه(س) بودم.
سومین فردی را که شاهد شفا گرفتنش بودم محمد جوانی ۲۷ ساله اهل شیراز بود که در شب میلاد حضرت رضا(ع) سال ۸۳ شفا یافت و چهارمین فرد حاجیه خانم ۵۵ ساله‌ای اهل مرودشت استان فارس بود که مدت ۳ سال از ناحیه پا فلج شده بود و در نیمه‌های شب سال ۷۴ در حرم مطهر از بی‌بی حکیمه(س) شفا گرفت.
وی عنوان کرد: در حال حاضر بی‌بی حکیمه مشکل آنچنانی ندارد و اگر جاده در دست احداث گچساران-باباکلان از مسیر چهارراه بگذرد چند پیچ حادثه‌خیز در مسیر حرم بی‌بی حکیمه(س) حذف می‌شود و زوار بیشتر و نذورات مردمی هم افزایش پیدا می‌کند.
خلیجی در بخش دیگری از سخنان خود به حرم مطهر کاکامبارک هم اشاره می‌کند و می‌گوید: کاکا مبارک خادم بی‌بی بوده البته جد اعلای خادمین بی‌بی حکیمه جوهر و بارونی از اهالی خورموج استان بوشهر هستند که بی‌بی را در خواب دیدند و از آنجا به گچساران آمدند و نسبت به کارهای تعمیراتی حرم اقداماتی انجام دادند، در حال حاضر هم نوه‌ها و نبیره‌های آنان در حال خدمت به زوار حرم این بانوی مکرمه هستند.
وی یادی از آیت‌الله سید محمدعلی سعادت بهبهانی، حاج جواد شیدا، حاج شعبان متانت، شیخ رحمت‌الله نقلی و سید اسماعیل سیف‌السادات می‌کند و می‌گوید آیت‌الله سید محمدعلی سعادت بهبهانی حق بزرگی بر گردن زوار بی‌بی حکیمه دارد شجره‌نامه این بانوی مکرمه در جلد ۱۱ بحارالانوار صفحه ۲۸۳ موجود است.
وی با یادی از مرحوم ابراهیم خندانی مدیر داخلی حرم بی‌بی حکیمه در سال ۱۳۴۶ گفت: هیات امنا توجه ویژه‌ای به حرم مطهر بی‌بی حکیمه سلام الله علیها دارند و حرم این بانوی بزرگوار و حرم مطهر کاکا مبارک علیه السلام قابل قیاس با گذشته نیست.
کلمات کليدي
بی بی حکیمه, امامزاده بی بی حکیمه, حضرت بی بی حکیمه, پرویز خلیجی, خلیجی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

آخرین اخبار

بيشتر

اخبار

بيشتر

پیوندها

بيشتر
  • تعداد بازديد اين صفحه: 30736
  • تعداد بازديد اين صفحه در امروز: 63
  • تعداد کل بازديد کنندگان سايت: 6886021
  • تعداد کل بازديد کنندگان سایت در امروز : 14316