لوگوی اوقاف

اماکن

بيشتر

چهارشنبه3فروردين1401

13:44

100

بقعه امام زاده محمود طیار علیه السلام میزبان طرح نوروزی آرامش بهاری

حجت‌الاسلام عباس نصیرالاسلامی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت طرح نوروزی آرامش بهاری در طول ایام نوروز در بقعه متبرکه امامزاده محمود طیار علیه السلام برگزار می شود.

حجت‌الاسلام عباس نصیرالاسلامی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت طرح نوروزی آرامش بهاری در طول ایام نوروز در بقعه متبرکه امامزاده محمود طیار علیه السلام برگزار می شود.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد، حجت‌الاسلام عباس نصیرالاسلامی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت طرح نوروزی آرامش بهاری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در طول ایام نوروز از بیست و هشت اسفندماه لغایت سیزدهم فروردین ماه در بقعه متبرکه امامزاده محمود طیار علیه السلام برگزار می شود.
حجت‌الاسلام نصیرالاسلامی گفت: بقعه متبرکه امام زاده نجم الدین علیه السلام معروف به امام زاده محمود طیار علیه السلام در غربی ترین نقطه ی استان کهگیلویه و بویراحمد در فاصله ی 91 کیلومتری از مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ی 81 کیلو متری از شهر سی سخت در غرب روستای درب کلات از توابع دهستان سادات محمودی شهرستان دنا واقع شده است. 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: این زمرد سبز در دامنه ی کوه شورم ، بسان جواهری درخشان در دل جنگل های بلوط از شمال به قبرستان قدیمی و جدید روستا و از جنوب به کوه مینک و منطقه شولیز از غرب به کوه شورم و چشمه ی بیخ بی (بیخ بید ) ، از شرق به روستای درب کلات، محدود می شود. 
نصیرالاسلامی گفت: بنای امام زاده محمود طیار(ع) مکعب مستطیل و با مصالح سیمان ، آهن، گچ و آجر و سنگ ساخته است . نمای جلو (شمالی ) بقعه از آجر می باشد و دو مناره رفیع طلایی در این سمت ، جلوه ی خاصی به بقعه متبرکه این امام زاده واجب التعظیم بخشیده است . مناره ها در قسمت پایینی با کاشی نما کاری شده و از بام ساختمان به شکل فلز زرین به این مکان معنوی ، زینت داده است. 
عباس نصیرالاسلامی گفت: گنبدی بزرگ بر بالای ضریح و برفراز ساختمان ، ساخته و نصب شده است . سطح بیرونی گنبد با ایزوگام پوشیده شده و نقره ای رنگ است . در سطح داخلی گنبد تعداد 12 نیمدری (پنجره کوچک) دور تا دور گنبد ، نور را به ضریح می تاباند . تعداد پنج عرقچین بر فراز این بنا ، در اطراف گنبد ، طراحی و ساخت شده است.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

آخرین اخبار

بيشتر

اخبار

بيشتر

پیوندها

بيشتر
  • تعداد بازديد اين صفحه: 34782
  • تعداد بازديد اين صفحه در امروز: 35
  • تعداد کل بازديد کنندگان سايت: 8049130
  • تعداد کل بازديد کنندگان سایت در امروز : 30752